11 C
Slatina
sâmbătă,22 martie,2025

Ultimele Articole

DSU: 7 pacienți palestinieni din Fâșia Gaza – 6 copii și un tânăr de 18 ani, tratați în spitale din Capitală

- Advertisement -

Șapte pacienți palestinieni din Fâșia Gaza – 6 copii cu vârste cuprinse între 4 luni și 11 ani și un tânăr de 18 ani – vor primi tratament de specialitate la mai multe spitale din București.

Miercuri, o aeronavă C-130 Hercules a Forțelor Aeriene Române a desfășurat o misiune de evacuare medicală a 13 pacienți palestinieni din Fâșia Gaza, grav afectați de lipsa accesului la tratament medical adecvat, alături de 34 de membri de familie, a informat Departamentul pentru Situații de Urgență.

Astfel, aeronava MApN a decolat de pe aeroportul Otopeni în jurul orei 12:30, cu destinația Israel – Aeroportul Internațional Ilan și Asaf Ramon, unde a aterizat în jurul orei 16:30, ora României.

După îmbarcarea pacienților și aparținătorilor, dar și efectuarea evaluării medicale, avionul a decolat de pe aeroportul din Israel, în jurul orei 18:00, ora României, cu destinația București – Baza 90 Transport Aerian – Otopeni, unde a aterizat la aproximativ ora 22:00.

Pe toată durata transportului, asistența medicală a fost asigurată de către o echipă formată din doi medici și doi asistenți din cadrul UPU-SMURD a Spitalului Clinic de Urgență București, un medic și un asistent de la MApN. De asemenea, pentru buna desfășurare a misiunii, la bordul aeronavei au fost și doi ofițeri de legătură din cadrul DSU.

Șapte pacienți, dintre care 6 copii – cu vârste cuprinse între 4 luni și 11 ani, respectiv 1 adult de 18 ani (însoțiți de 23 aparținători), vor primi tratament de specialitate la mai multe spitale din București.

Trei pacienți adulți (însoțiți de 5 aparținători) sunt transferați în Norvegia cu o aeronavă aparținând Forțelor Aeriene Române din cadrul MApN.

Alți trei pacienți (împreună cu 6 aparținători) au fost transportați în Republica Franceză, cu două aeronave puse la dispoziție de autoritățile din Luxemburg.

Misiunea a fost executată în urma solicitărilor primite de la Centrul de Coordonare a Răspunsului la Situații de Urgență al Comisiei Europene (ERCC), prin intermediul CECIS, din cadrul Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene.

Operațiunea a fost realizată în strânsă colaborare între Ministerul Afacerilor Interne prin Departamentul pentru Situații de Urgență, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naționale, Ministerul Sănătății, Organizația Mondială a Sănătății, Unitatea de Coordonare a Activităților Guvernamentale în Teritorii (COGAT), unitate din cadrul Ministerului Apărării al Israelului, Serviciul Național de Urgență Medicală, de Dezastre, Ambulanță și Banca de Sânge ”Magen David Adom’, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului a Primăriei Municipiului București, Habitat for Humanity și alte autorități esențiale pentru asigurarea unei desfășurări eficiente și în condiții de siguranță, precizează DSU.

”Prin acest demers, țara noastră își reconfirmă rolul de partener de încredere, implicat în asistența umanitară, transportul pacienților în stare gravă și oferirea de tratamente medicale de specialitate”, mai arată sursa citată.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți