Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a transmis, joi, că prin finalizarea și darea în folosință a ultimului tronson din drumul expres Craiova-Pitești (DEx 12) s-a marcat ‘o etapă esențială pentru infrastructura rutieră a României’.
Ministrul a fost prezent, înainte de deschiderea circulației, în zona conexiunii dintre DEx 12 și autostrada A1, în zona localității Oarja din județul Argeș. El a fost însoțit de mai multe oficialități locale, printre care președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă și primarul municipiului Craiova, Lia Olguța Vasilescu.
‘Odată cu recepționarea ultimului sector al tronsonului 4, în lungime de aproximativ 13 km, întreaga legătură rutieră de mare viteză dintre Craiova și Autostrada A1 este funcțională. Acest lucru permite, în premieră, circulația neîntreruptă pe un traseu de aproximativ 470 km de drum rapid: Craiova – Pitești – București (A1) – Autostrada de Centură a Capitalei Sud (A0) – Constanța (A2)’, a transmis Ciprian Șerban pe Facebook.
El a adăugat că operaționalizarea ultimului tronson din drumul expres aduce o serie de beneficii concrete ‘prin reducerea semnificativă a timpilor de deplasare, creșterea siguranței rutiere, facilitarea transportului de mărfuri și pasageri, precum și îmbunătățirea conexiunii dintre centrul industrial Craiova și Portul Constanța’.
Președintele CJ Argeș, Ion Mînzînă, a reamintit că se are în vedere și conectarea orașului Mioveni, un alt important centru al industriei auto, cu sistemul național de drumuri de mare viteză.
‘De curând a fost inaugurat și tronsonul Pitești – Curtea de Argeș din autostrada spre Sibiu, iar acum am legat drumul expres Pitești – Craiova de autostrada spre București. Avem la Consiliul Județean Argeș un alt proiect important, cel al drumului expres Pitești – Mioveni. Am avizat documentația pentru acest proiect care va însemna enorm pentru dezvoltarea industriei auto din Argeș și din Dolj’, a declarat Mînzînă, citat într-un comunicat al PSD Argeș.
‘Craiova – București a devenit un drum de o ora și 45 de minute, de azi! Ne concentrăm acum pe construcția Drumului Expres Craiova – Lugoj. Tronsonul Craiova Filiași are deja SF finalizat și e în procedură de achiziție proiectarea și construcția’, a scris pe Facebook și Lia Olguța Vasilescu.
DEX 12, al cărui ultim tronson de aproximativ 13 kilometri a fost deschis circulației joi, are o lungime totală de 121,1 kilometri, 107 structuri (poduri, pasaje) și 10 noduri rutiere. Valoarea investiției este de 3,1 miliarde lei (fără TVA), finanțarea fiind asigurată din fonduri europene nerambursabile (POIM și Programul Transport 2021-2027).