13.5 C
Slatina
duminică,12 octombrie,2025

Ultimele Articole

Olguța Vasilescu: HoReCa trăiește din ce câștigă în perioada Târgului de Crăciun. Banii încasați dezvoltă orașul

- Advertisement -

Industria HoReCa trăiește din ce câștigă pe perioada Târgului de Crăciun de la Craiova, iar banii încasați de la vizitatori, de câteva milioane de euro, se reflectă foarte mult în dezvoltarea orașului, a declarat pentru AGERPRES primarul municipiului, Lia Olguța Vasilescu.

”Banii primiți de la turiști se reflectă foarte mult în dezvoltarea orașului. Industria HoReCa trăiește practic din ceea ce câștigă în perioada Târgului de Crăciun. S-a spus de foarte multe ori despre festivalul Untold că aduce mulți oameni la Cluj și că ajută industria HoReCa, doar că Untold ține doar patru zile. La noi, Târgul de Crăciun durează mai bine de o lună și jumătate, timp în care hotelurile și restaurantele sunt pline de fiecare dată. Încă de acum doi ani s-a dezvoltat și o industrie, a locuitorilor, care în perioada Crăciunului pleacă de acasă sau se mută la rude pentru a-și închiria apartamentul pe durata târgului. Din estimările noastre este vorba de câteva milioane de euro, care intră în oraș cu costuri foarte puține pentru municipalitate”, a menționat Lia Olguța Vasilescu.

Potrivit acesteia, iluminatul de Sărbătorile de Iarnă este asigurat, prin contract, de firma care se ocupă de iluminarea Craiovei.

”De asemenea, butaforia o executăm cu companiile care se află în subordinea Primăriei Craiova și avem foarte mulți sponsori. Anul trecut, de exemplu, au fost bănci care au licitat între ele, și câteva firme de băuturi răcoritoare, la fel, ca până la urmă câștigătorul să sponsorizeze Târgul de Crăciun”, a adăugat primărița.

Aceasta a admis că, pe durata târgului, prețurile, în general, și chiriile se majorează foarte mult. ”Din păcate, aceasta este o problemă. Anul trecut, un apartament într-un cartier foarte îndepărtat de Târgul de Crăciun ajunsese să coste o mie de lei pe noapte”, a recunoscut Lia Olguța Vasilescu.

În 2025, Târgul de Crăciun din capitala Olteniei se va desfășura în mai multe piețe și va avea tematici diferite.

”Tema principală este Spărgătorul de nuci. Veți vedea foarte multe balerine și în mărime naturală, doamne care vor dansa, dar și păpuși, care, de asemenea, vor dansa. Totul va fi înfrumusețat cu foarte multe jucării și dulciuri la ferestre. Bineînțeles, este vorba de butaforie. Va fi montat și un brad sub formă de magazin de jucării, va exista o zonă pentru Moș Crăciun, care va fi foarte iubită de copii”, a spus primărița.

Conform acesteia, în Piața Teatrului din municipiu vor fi instalate mai multe echipamente,cu tehnologie nouă, ”gândită de inteligență artificială”. ”Cea mai importantă va fi sania lui Moș Crăciun, pe care am avut-o și anul trecut, însă, de data aceasta, la apariția Moșului va ninge iar cu ajutorul stroboscoapelor, zăpada va rămâne suspendată în aer, ca și cum timpul se oprește în loc la Craiova, la Târgul de Crăciun”, a arătat Lia Olguța Vasilescu.

Edilul Craiovei se așteaptă la un număr record de vizitatori. ”Anul trecut am avut două milioane de vizitatori și am depășit Mamaia în plin sezon estival. Anul acesta, sperăm ca orașul să fie suficient de încăpător pentru aceia care vor veni să ne vadă”, a mai afirmat primărița.

Ea spune că s-a dezvoltat foarte mult și industria HoReCa din jurul Craiovei, din localitățile apropiate, iar la Balș s-a construit un hotel special pentru Târgul de Crăciun.

”Și anul acesta am eliberat mai multe autorizații de construcție pentru mari branduri internaționale. Un hotel Hilton este aproape de finalizare. Faptul că marile branduri vin în Craiova înseamnă că ele fac studii de piață, constată că industria turistică simte nevoia de noi capacități și astfel orașul se dezvoltă. În momentul în care vor fi mai multe locuri de cazare, automat și prețurile vor fi mai prietenoase”, a explicat Olguța Vasilescu.

Conform acesteia, la târg vin și foarte mulți străini, în special din Bulgaria și Serbia, dar anul trecut au fost prezenți și mulți britanici, ca urmare a reclamelor de pe autobuzele din mai multe orașe din Marea Britanie, inclusiv la Londra.

”Ne popularizează de asemenea, site-ul oficial al Comisiei Europene pentru Turism – European Best Destination, unde anul trecut am reușit să ajungem pe locul doi. Sperăm ca anul acesta să ne batem cu mult succes pentru locul întâi. Am fost declarați oficial anul trecut cel mai mare Târg de Crăciun din Europa și sperăm să ne menținem titlu și anul acesta. În ceea ce privește statistica vizitatorilor, care a fost făcută de Poliția locală împreună cu Jandarmeria, la final a reieșit cifra de două milioane de vizitatori”, a mai declarat Lia Olguța Vasilescu.

Târgul de Crăciun de la Craiova se deschide, oficial, pe 14 noiembrie. ”Îl deschidem mai devreme, pentru că fiind în competiția pentru cel mai frumos Târg de Crăciun, în momentul în care se deschide oficial competiția trebuie să avem târgul deschis și, bineînțeles, trebuie făcute filmări, fotografii ca să putem participa la competiție. Poliția Locală lucrează foarte mult. Colegii noștri nu au zile libere în această perioadă. Bineînțeles, ne sprijină de fiecare dată Jandarmeria și Poliția Națională. Ne-am bucurat că nu a fost raportat, anul trecut, niciun incident la Târgul de Crăciun. Muzeografii, de asemenea, n-au avut zile libere pentru că turiștii nu vin să vadă doar Târgul de Crăciun, ei să opresc și în muzee și atunci au fost necesare ore suplimentare”, a încheiat primarul municipiului Craiova.

FOTO: romaniatv.net

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți