12 C
Slatina
sâmbătă,18 octombrie,2025

Ultimele Articole

Șefa Spitalului Militar – plasată sub control judiciar cu o cauțiune de 1 milion de lei (surse)

- Advertisement -

Comandantul Spitalului Militar Central din București, generalul-maior Florentina Ioniță-Radu, a fost plasată, joi, de procurorii Direcției Naționale Anticorupție sub control judiciar cu o cauțiune de 1 milion de lei, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare.

Potrivit surselor citate, anchetatorii i-au impus și interdicția de a ocupa funcția de manager al unității medicale.

Florentina Ioniță este acuzată de DNA de abuz în serviciu și complicitate la această infracțiune, precum și de uzurparea funcției, într-un dosar legat de nereguli la plata drepturilor salariale către mai mulți angajați ai spitalului implicați într-un proiect finanțat din fonduri europene nerambursabile, prejudiciul fiind de peste 8 milioane de lei, au declarat sursele menționate.

Acuzațiile vin după ce DNA a efectuat joi 19 percheziții în locații din București și județul Ilfov, inclusiv la Spitalul Militar Central.

Conform surselor, Florentina Ioniță este suspectată de săvârșirea infracțiunii de uzurparea funcției dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit în formă continuată (6 acte materiale), constând în aceea că, în perioada octombrie 2020 – noiembrie 2022, în calitate de cadru militar activ, ocupând funcția de comandant/manager al Spitalului Militar Central și ordonator terțiar de credite din cadrul MApN, a aprobat în mod nelegal ‘Procedura operațională nr. R-52/14.10.2020’, în locul ordonatorului principal de credite (ministrul Apărării Naționale), respectiv a emis și semnat în afara cadrului legal deciziile, în locul șefului Statului Major al Apărării, privind aprobarea statului de funcții în afara organigramei, acte care nu intrau în atribuțiile sale de serviciu, cauzând astfel un folos nepatrimonial necuvenit pentru sine și pentru ceilalți 38 de experți angajați în cadrul proiectului ‘Furnizarea serviciilor de sănătate din programele de prevenție, depistare precoce, diagnostic și tratament precoce al leziunilor precanceroase colorectale – ROCCAS II București-Ilfov’.

Ea mai este acuzată de abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit cu consecințe deosebit de grave în formă continuată (108 acte materiale), constând în aceea că, în perioada februarie 2021 – decembrie 2023, în calitate de comandant/manager al Spitalului Militar și ordonator terțiar de credite din cadrul MApN, având drept premise aprobarea nelegală a Procedurii operaționale nr. R-52/14.10.2020 (în locul ordonatorului principal de credite – ministrul Apărării) și emiterea în afara cadrului legal a deciziilor (în locul șefului Statului Major al Apărării) privind aprobarea statului de funcții în afara organigramei, încălcând obligația conducătorului instituției de a asigura respectarea condițiilor legale privind cumulul de funcții, întrucât cadrelor militare le este permis doar cumulul cu alte funcții în afara MApN, de conivență cu acestea nu au fost întocmite rapoarte prin care să se solicite aprobarea de către comandant pentru funcțiile pe care intenționau să le ocupe prin cumul în cadrul MApN, fără a exista posibilitatea ocupării prin cumul a posturilor vacante și temporar vacante de specialitate medico-sanitară de către cadrele militare.

Ulterior, Florentina Ioniță a dispus ordonanțările la plată pentru drepturile salariale din perioada noiembrie 2020 – decembrie 2023, aferente funcțiilor deținute în cadrul proiectului de către 18 experți – cadre militare active cu funcția de bază în cadrul Spitalului Militar, în total 7.920.421 lei, reprezentând venit brut salariați, din care suma de 4.531.024 lei reprezintă venit net încasat de către salariați.

De asemenea, ea este acuzată de complicitate la abuz în serviciu (108 acte materiale), constând în aceea că, în perioada decembrie 2020 – decembrie 2023, în calitate de cadru militar activ și comandant/manager al Spitalului Militar Central, având drept premise emiterea împuternicirii prin care l-a delegat pe col. medic Ștefani Constantin, în calitate de angajator, să încheie contractul individual de muncă cu timp parțial în cadrul proiectului pentru funcția de director științific, respectiv emiterea deciziei prin care l-a delegat pe col. medic Ștefani Constantin să semneze documentele privind plata drepturilor salariale cuvenite funcției de director științific din cadrul proiectului ‘Furnizarea serviciilor de sănătate din programele de prevenție, depistare precoce, diagnostic și tratament precoce al leziunilor precanceroase colorectale – ROCCAS II București-Ilfov, în baza aceleiași rezoluții infracționale, de conivență cu col. medic Ștefani Constantin de a nu asigura respectarea condițiilor legale privind cumulul de funcții, nu a obținut aprobarea șefului Direcției Medicale pentru funcția pe care intenționa să o ocupe prin cumul în cadrul MApN, în modalitatea prevăzută de art. 236 și 238 din Ordinul Ministrului Apărării Naționale nr.105/26.08.2002 de aprobare a Normelor privind sistemul de gestiune a resurselor umane în Armata României.

Procurorii spun că ea știa de existența conflictului de interese generat de dubla sa calitate, respectiv reprezentant legal/ordonator terțiar de credite al Spitalului Militar și salariat în cadrul echipei de implementare, precum și situația de incompatibilitate a funcției de manager cu cea din proiect, având în vedere că în cadrul proiectului nu a desfășurat nicio activitate de cercetare științifică, pe de o parte, iar atribuțiile codului COR ales – 242406 (manager de formare) nu au vreo legătură cu activitatea de cercetare științifică; pe de altă parte, cu toate că nu a fost emisă o decizie de angajare pentru funcția de director științific, în aceste condiții a semnat contractul individual de muncă cu timp parțial, încheiat pe perioadă determinată, pe funcția de director științific, înființată în afara organigramei unității medicale militare, în cadrul proiectului finanțat din fonduri europene nerambursabile, iar ulterior a întocmit și semnat fișele individuale de pontaj pentru perioada decembrie 2020 – decembrie 2023, fiind ulterior folosite în vederea ordonanțării la plată.

Prin aceste acțiuni, Florentina Ioniță ar fi înlesnit dispunerea, cu intenție, de către col. medic Ștefani Constantin, căruia i-a delegat calitatea de ordonator terțiar de credite în cadrul MApN, a ordonanțărilor la plată a drepturilor sale salariale aferente funcției deținute în cadrul proiectului (director științific), în perioada februarie 2021 – decembrie 2023, în total 369.980 lei, reprezentând venit brut salariat, din care suma de 211.668 lei reprezintă venit net încasat de către salariat.

Florentina Ioniță este director general – comandant al Spitalului Militar Central din ianuarie 2014, fiind și medic primar medicină internă, medic primar gastroenterologie, doctor în științe medicale.

De asemenea, ea este profesor universitar la Universitatea de Medicină și Farmacie ‘Carol Davila’ din București.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți