16.1 C
Slatina
miercuri,22 octombrie,2025

Ultimele Articole

Ciucu: Data alegerilor parțiale este 7 decembrie. Fiecare partid din coaliție merge cu candidat propriu

- Advertisement -

Prim-vicepreședintele PNL Ciprian Ciucu a declarat, marți, că data alegerilor parțiale pentru Primăria Capitalei este 7 decembrie și coaliția a decis ca fiecare partid să meargă cu un candidat propriu, menționând că el nu poate să-și anunțe o candidatură până când nu se ia o decizie în PNL, dar un sondaj îl arată detașat ca opțiune.

Ciucu a spus că la ședința coaliției primul subiect a fost cel legat de alegerile parțiale de la municipiul București și pentru Consiliul Județean Buzău, afirmând că ‘data convenită de către toți a fost 7 decembrie’.

‘De asemenea, coaliția la nivel politic a decis ca fiecare partid din cadrul coaliției să meargă cu un candidat propriu, adică toți vom avea un candidat propriu și aceasta este până la urmă decizia și i-am informat și pe colegii din PNL’, a adăugat el.

Întrebat dacă va fi candidatul PNL la Primăria Capitalei, Ciucu a răspuns: ‘În ceea ce privește faptul că fiecare partid trebuie să vină cu un candidat propriu, așa cum se știe deja în spațiul public, am făcut un sondaj de opinie care, propriul nostru sondaj ceea ce este drept, mă arată, acum o lună și jumătate, detașat ca o opțiune pentru Primăria Capitalei’.

‘Nu pot să-mi anunț o candidatură, dar nici măcar intenția de a candida, pentru că mie îmi plac lucrurile să fie foarte bine așezate în matca lor. În primul rând, Guvernul trebuie să ne asigurăm că joi va da hotărârea de guvern prin care se vor organiza alegerile parțiale, după care, avem proceduri interne, proceduri statutare pe care trebuie să le parcurg și mă aștept să vedem dacă aș primi sprijinul colegilor mei. Deci, nu vreau ca să-mi anunț niciun fel de candidatură, sunt rezervat pe acest subiect până toate aceste etape vor fi parcurse’, a precizat Ciucu.

Potrivit acestuia, lucrurile se vor desfășura foarte rapid, pentru că perioada de campanie electorală și toate termenele sunt înjumătățite în cazul alegerilor parțiale.

‘Deci, ne așteptăm ca joi, la ședința de guvern, așa s-a convenit în coaliție, să fie dată de către Guvern (hotărârea – n.r.); ea va cuprinde deja toate aceste termene. (…) Campania electorală va dura maxim trei săptămâni, dar poate fi și de două săptămâni’, a mai spus Ciprian Ciucu.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți