9 C
Slatina
vineri,19 decembrie,2025

Ultimele Articole

Senat: Spațiile de la Palatul Parlamentului aflate în administrarea Camerei Deputaților și Senatului – scutite de impozit

- Advertisement -

Clădirea Palatului Parlamentului pentru spațiile aflate în administrarea Camerei Deputaților și a Senatului, utilizate potrivit destinației aprobate de Biroul permanent al fiecărei Camere, va fi scutită de plata impozitului pe clădiri, potrivit proiectului de lege adoptat, miercuri, de Senat.

S-au înregistrat 77 voturi ‘pentru’, 36 ‘împotrivă’ și 6 abțineri.

Propunerea legislativă completează, în acest sens, articolul 456 din Codul fiscal și a fost inițiată de deputații Gabriel Andronache (PNL), Silvia-Claudia Mihalcea (PSD), Ștefan-Ovidiu Popa (PSD), Bogdan Rodeanu (USR).

Conform acesteia, nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru: ‘clădirea Palatului Parlamentului, pentru spațiile interioare și exterioare aflate în administrarea Camerei Deputaților și Senatului, utilizate potrivit destinației aprobate de Biroul permanent al fiecărei Camere, respectiv Biroul permanent al Camerei Deputaților sau Biroul permanent al Senatului’.

Prezenta lege va intra în vigoare începând cu luna următoare publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Senatul este primul for sesizat, Camera Deputaților este decizională.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți