9.7 C
Slatina
joi,18 aprilie,2024

Ultimele Articole

scoala care l-a avut elev pe Sabin Balasa, 175 de la infiintare

- Advertisement -

scoala din Dobriceni a fost infiintata in 1836 de catre Teodosie Dinescu, revizor scolar si primul invatator al satului. De-a lungul anilor, la scoala din Dobriceni si-au urmat studiile copii care aveau sa ajunga mari personalitati in diferite domenii. Printre ei se numara si pictorul Sabin Balasa (n. 17 iunie 1932, Dobriceni, Olt – d. 1 aprilie 2008, Bucuresti), care a daruit scolii o fresca, lucrata in 1978 si intitulata Copilarie fericita. implinirea, anul acesta, a 175 de ani de viata de catre scoala noastra reprezinta un moment important pentru noi, comunitatea din Dobriceni. Vom marca evenimentul in 26 octombrie pentru ca atunci sarbatorim si ziua Sfantului Dumitru, patronul spiritual al satului. scoala noastra este importanta nu doar ca institutie care a luminat generatii intregi de oameni vreme de 175 de ani, ci si pentru ca prin ea au trecut oameni care aveau sa ajunga mari personalitati. Este si cazul marelui artist plastic Sabin Balasa, care in 1978, la solicitarea mea, a daruit scolii o fresca lucrata in cheie impresionista, declara directorul scolii, Mihai Petrescu, stra-stra-stranepotul celui care in 1836 ctitorea lacasul de invatamant.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți