23.1 C
Slatina
vineri,26 iunie,2026

Ultimele Articole

Rau-platnicii din G6, evacuati pe 15 octombrie

- Advertisement -

Primul pas a fost facut de municipalitate chiar anul trecut, cand o parte din chiriasii rau-platnici au fost evacuati de reprezentantii administratiei locale cu ajutorul fortelor de ordine. Anul acesta a venit randul celorlalti chiriasi sa fie evacuati, insa numai cei care nu au vrut sa isi achite datoriile acumulate de-a lungul timpului. Restul locatarilor bun-platnici urmeaza sa fie mutati in noile locuinte sociale din blocul Concis.
Mutarea va fi realizata pe 15 octombrie, potrivit oficialilor. Asteptam sa ii mutam pe 15 octombrie, si cei care nu au datorii au fost chemati la Directia de Patrimoniu ca sa aduca documentele necesare pentru a inchiria noua locuinta. Majoritatea si-au depus deja documentele, si ii asteptam si pe ceilalti. in total vor fi mutate 53 de familii, din cele 80 si ceva inregistrate acolo. Cei ramasi fie ocupa ilegal si abuziv locuintele, fie sunt actionati in instanta pentru recuperarea datoriilor la chirie si asociatie, a precizat Mihaela Stana, viceprimarul Slatinei. Chiar daca rau-platnicii vor fi evacuati, reprezentantii Primariei spun ca se gandesc la niste solutii si pentru acestia, insa numai daca isi vor achita datoriile.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți