29.1 C
Slatina
vineri,21 iunie,2024

Ultimele Articole

Rezultate parțiale alegeri locale 2024

- Advertisement -

Commit Global a centralizat datele privind rezultatele de la alegerile locale de duminică, 9 iunie 2024, conform numărătorii parțiale a voturilor, acestea fiind actualizate în permanență. Iar cifrele arată că PSD a câștigat 95 dintre primăriile județului Olt, PNL un număr de 14, AUR două și USR una.

În rândurile de mai jos prezentăm rezultatele

Municipiul Slatina 

Mario de Mezzo (PNL) – 13.712 voturi, 48,97%

Emil Moţ (PSD) – 10.798 voturi, 38,57%

Elena Iotu (ADU) – 1.428 voturi, 5,1%

Gabriel Buliteanu (AUR) – 966 voturi, 3,45%

Cristian Văduva (SOS) – 573 voturi, 2,05%

Cătălin Davidescu (PUSL) – 522 voturi, 1,86%

Municipiul Caracal

Ion Doldurea (PSD) – 8.530 voturi, 70,97%

Luminiţa Popescu (PNL) – 2.153 voturi, 17,91%

Ovidiu Pătru (AUR) – 710 voturi, 5,91%

Emil Rece (USR) – 354 voturi, 2,95%

Jana Mirela Jianu (SOS) – 272 voturi, 2,26%

Balş

Cătălin Rotea (PSD) – 4.783 voturi, 64,94%

Ady Mădălin Teodosescu (PNL) – 2.088 voturi, 28,35%

Valentin Popa (AUR) – 335 voturi, 4,55%

Cornel Nedelcu (Partidul Patrioţilor) – 159 voturi, 2,16%

Corabia

Iulică Oane (PSD) – 3.393 voturi, 55,03%

Cătălin Neacşu (PNL) – 1.865 voturi, 30, 25%

Cateluţa Cucu (Pro România) – 333 voturi, 5,4%

Sofi Dădulescu (AUR) – 296 voturi, 4,8%

Gigi Gălan (USR) – 279 voturi, 4,52%

Drăgăneşti Olt

Marian Tudorică (PNL) – 2.118 voturi, 52,63%

Viorel Nădescu (PSD) – 1.736 voturi, 43,14%

Leon Vlădescu (PUSL) – 80 voturi, 1,99%

Mugurel Tiutiu (AUR) – 52 voturi, 1,29%

Mariana Petcu (USR) – 38 voturi, 0,94%

Piatra Olt

Nicuşor Rada (PSD) – 2.970 voturi, 88,13%

Ilie Sterie (PNL) – 286 voturi, 8,49%

Ionuţ Daniel (SOS) – 114 voturi, 3,38%

Potcoava

Nicuşor Manuel Enăchioaia (PSD) – 2.008 voturi, 61,96%

Nicuşor Milea (AUR) – 963 voturi, 29,71%

Nicolae Ţundrea (PNL) – 197 voturi, 6,08%

Adrian Cincă (SOS) – 73 voturi, 2,25%

Scorniceşti

Daniel Tudor (PSD) – 6.173 voturi, 93,04%

Florea Tudor (PNL) – 251 voturi, 3,78%

Constantin Ilie (SOS) – 211 voturi, 3,18%

Baldovineşti

Ion Enescu – 100%

Băbiciu

Florea Negrilă (PSD) – 62,21%

Elena Dindiri (PNL) – 36,82%

Bălteni

Tudor Marineaţă (PSD) – 79,38%

Ilie Măgureanu (PNL) – 20,61%

Bărăşti

Ionuţ Roşianu (PSD) – 60,97%

Marius Boeru (PNL) – 34,38%

Bârza

Ion Anuţa (PSD) – 68,72%

Adrian Rotaru (PNL) – 31,28%

Bobiceşti

Ilie Chitez (PSD) – 81,18%

Giorgică Barbu (AUR) – 12,59%

Brastavăţu

Cici Constabtin Oprea (PSD) – 61,55%

Cristian Constantin Dobre (PNL) – 35,50%

Brebeni

Florea Cîrstea (PSD) – 39,47%

Marian Ivan (AUR) – 33,73%

Brâncoveni

Ion Cheroiu (PSD) – 67,74%

Florin Vînătoru (PNL) – 28,47%

Bucinișu

Florin Eliodor (PSD) – 50,56%

Ionel Obretin (PNL) – 49,44%

Călui

Sorin Rotaru (PSD) – 72,88%

Marian Beşteleu (PNL) – 27,12%

Cârlogani

Ionel Văduva (PSD) – 92,92%

Silviu Alexandru (AUR) – 5,21%

Cezieni

Dănuţ Guşatu (PSD) – 53,1%

Ionuţ Stănescu (PNL)  – 46,9%

Cilieni

Ionel Marancea (PSD) – 68,27%

Iulian Dumitrescu (AUR) -17,48%

Coloneşti

Nicolae Stan (PSD) – 100%

Corbu

Gabriel Ilinca (PNL) – 51,21%

Ion Daniel Bălănescu (PSD) – 46,83%

Coteana

Ionuţ Dima (PSD) – 80,97%

Florin Sfetcu (PNL) – 16,82%

Crâmpoia

Ionel Mirea (PSD) – 74,31%

Florea Croitoru (PNL) – 16,02%

Cungrea

Cosmin Vlad (PSD) – 71,14%

Florian Ioniţă (PNL) – 17,05%

Curtișoara

Gheorghe Gănescu (PSD) – 95,11%

Adrian Ciobanu (PNL) – 4,89%

Dăneasa

Nicolae Soare (PSD) – 74,91%

Ion Bobea (USR) – 18,37%

Deveselu

Marius Aliman (PSD) – 55,92%

Nicolae Dobre (PNL) – 37,97%

Dobreţu

Marinel Traşcă (PSD) – 64,86%

Adrian Predoană (PNL) – 35,14%

Dobrosloveni

Gheorghe Tudoraşcu (PSD) – 51,46%

Ionuţ Oncică (AUR) – 31,6%

Dobroteasa

Iulian Augurstin Crăciunescu (PSD) – 79,38%

Valentin Vlădescu (AUR) – 14,66%

Dobrun

Cristian Bondrescu (PSD) – 87,78%

Ilie Ivan (PNL) – 6,31%

Drăghiceni

Ovidiu Filip (PSD) – 53,47%

Florin Niculescu (PNL) – 37,12%

Făgeţelu

Stelian Stoicescu (PSD) – 71,01%

Lucia Dumitru (USR) – 14,73%

Fălcoiu

Alexandru Petrişor (PSD) – 79,64%

Gheorghe Radu (PNL) – 20,36%

Fărcaşele

Viorel Vladu (PSD) – 53,27%

Dorel Tudor (PNL) – 28,96%

Găneasa

Dumitru Costea (PSD) – 80,91%

Silviu Anton (PNL) – 15,18%

Găvăneşti

Iulian Antonie (PSD) – 93,64%

Marius Dobriţa (AUR) – 4,64%

Gârcov

NICULIŢĂ BOBONETE (PSD) – 48,24%

MIHAELA NICOLAESCU (USR) – 22,07%

Ghimpeţeni

Dan Dobre (PSD) – 75,36%

Marian Anghel (AUR) – 22,84%

Giuvărăşti

DANIEL PANĂ (PSD) – 93,18% 

GHEORGHIŢĂ ANDREI (PNL) – 6,82%

Gostavăţu

Marius Bucă (PSD) – 51,79%

Costinel Ene (PNL) – 43,24%

Grădinari

Bogdan Ioana (AUR) – 40,18%

Simion Popescu (PNL) -34,85%

Grădinile

Ion Dincă (PSD) – 94,58%

Tudor Marin (PNL) – 5,42%

Grojdibodu

Viorel Căpriţă (PSD) – 88%

Ion Ivan (PNL) – 12%

Gura Padinii

GICU CRANTA (PSD) – 83,44%

FLORINEL JANU FIROIU (PNL) – 15,58%

Ianca

MIREL PASCU (PSD) – 53,16%

IRINEL SORIN JIANU (PNL) – 45,56%

Iancu Jianu

Paulică Munteanu (PSD) – 78,39%

Emanuel Dogaru (PNL) – 14,05%

Icoana

Valentin Miu (PNL) – 63,81%

Gabriela Ancuţa (PSD) – 36,19%

Ipoteşti

Constantin Necşuţ (PSD) – 85,17%

Daniel Lungu (PNL) – 11%

Izbiceni

FĂNEL BĂDICI (USR) – 44,83%

MARIAN GULIE (PSD) – 37,82%

Izvoarele

Florian Constantin (PSD) – 45,48%

Eugen Şocherel (PNL) – 31,85%

Leleasca

Constantin Enache (PSD) – 57,07%

Dumitru Poponete (PNL) – 37,92%

Mărunţei

Emil Popescu (PSD) – 69,66%

Leontin Constantinescu (PNL) – 30,34%

Mihăeşti

DINCĂ TOMESCU (PNL) – 63,13%

PETRU CORA (PSD) – 36,87%

Milcov

Marin Dorobanţu (PSD) – 55,77%

Silviu Mehedinţu (PNL) – 42,65%

Morunglav

Nicolae Cărămizaru (PNL) – 55,79%

Cristian Niţă (PSD) – 44,21%

Movileni

Ion Sorin Toma (PSD) – 80,88%

Mariana Dumitru (AUR) – 15,43%

Nicolae Titulescu

Florin Tiutiu (PSD) – 83,84%

Florea Iordache (AUR) – 9,45%

Obârșia

Tiberiu Roman (PSD) – 56,19%

Marin Caplea (PNL) – 36,23%

Oboga

Tudor Matei (PSD) – 94,68%

Ştefan Munteanu (PNL) – 3,44%

Oporelu

Valentin Burciu (PSD) – 53,89%

Ion Predescu (PNL) – 46,11%

Optaşi Măgura

Marin Scurtu (PSD) – 96,72%

Păun Mihai (PNL) – 2,38%

Orlea

Viorel Oiţă (PSD) – 71,83%

Mădălin Bucaleţ (PNL) – 24,28%

Osica de Jos

Marian Pistol (PSD) – 88,39%

Nicolae Amzu (PNL) – 9,24%

Osica de Sus

Cezar Filip (PSD) – 49,83%

Răducu Şurlan (PNL) – 45,49%

Pârşcoveni

Dănuţ Matei (PSD) – 56,52%

Valentin Anuţa (PNL) – 41,2%

Perieţi

Răzvan Rada (PSD) – 62,34%

Alexandru Costea (PNL) – 25,17%

Pleşoiu

Valeriu Măndescu (PSD) – 64,75%

Iulian Preda (PNL) – 35,25%

Poboru

Iulian Bărăscu (PSD) – 89,39%

Iulică Deaconescu (PNL) – 10,61%

Priseaca

Constantin Cătălin Drugă (PSD) – 32,96%

Ion Ioniță (PNL) – 26,67%

Radomireşti

Nicușor Sîia (PSD) – 75,97%

Carmen Ioana Răduca (PNL) – 24,03%

Redea

Dan Bălă (PSD) – 62,11%

Sorin Ciocîrlie (PNL) – 35,46%

Rotunda

Laurenţiu Tufiş (AUR) – 59,65%

Dumitru Gavrilă (PSD) – 36,12%

Rusăneşti

Alexandru Chirea (PSD) – 63,16%

Adrian Mulţescu (PNL) – 36,84%

Sâmbureşti

Iulian Preda (PSD) – 93,48%

Gheorghe Ciucă (PNL) – 6,52%

Sârbii Măgura

LUCIAN TĂNASE (PSD) – 75,08%

VASILE VIOREL TEODORESCU (PNL) – 24,92%

Scărişoara

Dan Iacob (PNL) – 91,5%

Constrantin Dădulescu (PSD) – 5,95%

Schitu

Marian Lunganu (PSD) – 74,13%

Ion Constantin (PUSL) – 13,6%

Seaca

IONUŢ BABADAC (PNL) – 51,41%

MARIAN BĂLUŢĂ (PSD) – 45,77% 

Slătioara

Savu Ungureanu (PSD) – 66,65%

Mihai Corcău (PNL) – 33,35%

Spineni

Dănuţ Şărpău (PSD) – 100%

Sprâncenata

MARIN MIHĂEŞTEANU (PSD) – 64,83%

STAN DANCIU (PNL) – 34,16%

Stoeneşti

Alexandru Damian (PSD) – 77,22%

Marian Udrea (AUR) – 14,07%

Stoicăneşti

Marius Preoteasa (PSD) – 61,39%

Livius Vieru (PNL) – 38,61%

Strejeşti

Marian Speriatu (PNL) – 57,52%

Constantin Vizantie (PSD) – 40,95%

Studina

Marian Vasile (PNL) – 85,46%

Gabriel Burda (PSD) – 8,69

Şerbăneşti

Mugurel Breoi (PSD) – 58,71%

Marian Neaga (PNL) – 28,96%

Şopârliţa

Marijana Trepăduş (PSD) – 86,86%

Elena Ion (PNL) – 9,31%

Ștefan cel Mare

VIOREL MARIUS MĂGUREANU (PNL) – 61,53%

RUDI BUGĂ (PSD) – 37,15%

Tătuleşti

Dan Vasile (PSD) – 51,28%

Ştefan Rădulescu (PSD) – 47,72%

Teslui

Mihăiţă Lăzărescu (PSD) – 56,49%

Constantin Bădescu (PNL) – 35,82%

Tia Mare

VIRGIL GULIE (PSD) – 74,44%

FLORENTIN STOIAN (USR) – 22,64%

Topana

Gheorghe Barbu (PSD) – 80,41%

Nicolae Oprea (AUR) – 10,72%

Traian

ILIE CRÎMU (PNL) – 51,59%

MARIAN NEGRILĂ (PSD) – 19,51% 

Tufeni

Eugen Şotae (PSD) -68,79%

Mihai Cacicu (AUR) – 21,76%

Urzica

Ion Spiridon (PNL) – 88,86%

Aurel Jianu (PSD) – 11,14%

Valea Mare

Gabriel Dragnea (PSD) – 52,72%

Gheorghe Dan(PNL) – 26,39%

Vădastra

SORIN RĂDULESCU (PSD) – 85,39%

CRISTIAN GEORGESCU (PNL) – 14,61%

Vădăstriţa

Marin Ciupitu (PNL) – 39,89%

Iulian Stoenică (USR) – 23,85%

Văleni

Ion Belu (PSD) – 58,3%

Alin Bolboaşă (USR) – 23,58%

Vâlcele

Alexandru Taifas (PSD) – 58,75%

Mihai Enache (PNL) – 33,49%

Verguleasa

Valentin Piciu (PSD) – 79,68%

Marcel Safta (PNL) – 12,48%

Vişina

MARIAN MIHAIL STĂNESCU (PSD) – 81,86%

CRISTIAN BÎRLĂDEANU (PNL) – 9,74%

Vişina Nouă

FLORIN CRISTIAN ŢOL (PSD) – 88,21%

FLORIAN FLOREA (PNL) – 11,79%

Vitomireşti

Ion Robert Rotea (PSD) – 59,5%

Constantin Ene (PNL) – 32,32%

Vlădila

Marian Tocea (PSD) – 70,5%

Viorica Niţu (PNL) – 29,5%

Voineasa

Liviu Anuţa (PSD) – 100%

Vulpeni

Paul Mandea (PSD) – 63,15%

Gabriel Geoancă (AUR) – 17,7%

Vultureşti

Marius Treanţă (PSD) – 74,57%

Dumitru Rădulescu (PNL) – 25,43%

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți