În contextul campaniei internaționale „16 Zile de Activism împotriva Violenței asupra Femeilor”, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Olt derulează în după-amiaza zilei de miercuri, 10 decembrie 2025, începând cu ora 14:00, o activitate de educație pentru viață dedicată tinerilor din sistemul de protecție.
Rădița Piroșca, directorul general al DGASPC Olt, a declarat că „Tineri informați pentru un viitor fără violență domestică” este activitatea desfășurată în cadrul acestei campanii și își propune să sprijine tinerii în înțelegerea corectă a fenomenului violenței domestice, în identificarea semnelor timpurii ale abuzului și în dezvoltarea competențelor necesare pentru prevenirea și gestionarea unor astfel de situații în viața de adult.
„Prin intermediul specialiștilor din cadrul DGASPC Olt și ai instituțiilor partenere, participanții vor beneficia de informații, discuții interactive și exemple practice menite să le ofere o perspectivă sănătoasă asupra relațiilor bazate pe respect, siguranță și egalitate. Prin această inițiativă, DGASPC Olt reafirmă angajamentul instituției pentru protejarea drepturilor copiilor și tinerilor, dar și pentru prevenirea formelor de violență care pot afecta dezvoltarea și echilibrul emoțional al viitorilor adulți”, a spus directorul instituției.

Activitatea este parte a seriei de acțiuni promovate la nivel mondial în perioada 25 noiembrie – 10 decembrie 2025, având ca obiectiv creșterea nivelului de conștientizare și implicare în combaterea violenței împotriva femeilor și fetelor.
Evenimentul DGASPC Olt va avea loc în Sala Europa a Consiliului Județean Olt.
