- Advertisement -
Ion Spiridon, primar al comunei Urzica, se implică în dezvoltarea localității din sudul județului Olt, prin diverse investiții realizate, comunitatea fiind cea care se bucură de acestea. În după-amiaza zilei de joi, 5 februarie 2026, edilul a anunțat că în localitate va fi construit un Centru multifuncțional cu dotări sportive și culturale, de care cei care se vor bucura vor fi mai ales copiii.
Potrivit reprezentantului administrației publice locale, „Centrul multifuncțional cu dotări sportive și culturale pentru copii în comuna Urzica, județul Olt” este un proiect realizat cu fonduri europene, respectiv acesta este cofinanțat de Fondul European de Dezvoltare Regională și Fondul Social European+, prin Programul Incluziune şi Demnitate Socială 2021 – 2027. Valoarea sa totală este de aproximativ 8,9 milioane de lei, mai exact 8.886.339,87 lei, din care valoarea eligibilă nerambursabilă din partea fondurilor FEDR și FSE+ este de 6.583.031,81 lei, iar valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul de stat este de 2.074.139,06 lei.
Beneficiar al proiectului este Primăria Urzica, iar obiectivul general al acestuia vizează dezvoltarea infrastructurii sociale la nivelul comunităţii dezavantajate reprezentată de comuna olteană, în contextul inexistenței acestui tip de infrastructură la nivel local şi furnizarea de servicii educaţionale, culturale, sportive şi recreative pentru copiii aflați în risc de sărăcie, excluziune socială și abandon şcolar.
„Prin dezvoltarea infrastructurii sociale, proiectul urmăreşte să răspundă nevoilor fundamentale de educație, cultură, sport şi activități recreative pentru copii, având ca scop final furnizarea de servicii integrate pentru reducerea riscurilor de sărăcie, excluziune socială şi abandon şcolar în rândul copiilor comunității”, a declarat primarul Ion Spiridon.
Prin acest proiect pe fonduri europene, la nivelul localității din sudul județului Olt se vor achiziționa 260 de biciclete, 260 de kit-uri educaţionale, și anume rechizite școlare, 260 de kit-uri de nutriție – produse alimentare, 260 de kit-uri de igienă – produse de igienă, toate fiind distribuite copiilor urzicenilor, toți aceștia fiind copii beneficiari ai Serviciului de evaluare, psihologică şi educaţională. Beneficiari vor mai fi 60 de copii preşcolari beneficiari ai Serviciului educațional de la Clubul Copiilor, 200 de copii și elevi de școală gimnazială şi liceu, beneficiari ai Serviciului de pregătire suplimentară la limba română și matematică, 200 de părinți și reprezentanți ai copiilor beneficiari de activitate de consiliere și educaţie parentală, precum şi de agende tematice specifice, 100 de copii și elevi beneficiari de worksop-uri tematice de limba engleză, competențe digitale, nediscriminare şi dezvoltare durabilă, 200 de copii beneficiari în cadrul taberelor desfășurate la munte și mare cu servcii de transport, cazare, masă şi activităţi tematice gratuite asigurate prin proiect și 260 de copii care vor fi beneficiari de vizită la teatru, muzeu sau cinema.
Totodată, tot prin intermediul aceluiași proiect, se va desfășura și o campanie comunitară de prevenţie şi informare pe teme de igienă, nutriţie şi adicţii.
Iar ca și facilități prin proiect, potrivit edilului din Urzica, acestea vor fi construcția unui Centru multifuncțional cu dotări sportive și culturale destinat copiilor din comuna olteană, Serviciu social corespunzător Centrului de zi pentru copii licențiat, Teren de sport multifunctional, un Atelier IT, o Bibliotecă comunitară dotată corespunzător, un Atelier de creație artistică și un Atelier de jocuri.
- Advertisement -
