8.6 C
Slatina
sâmbătă,28 martie,2026

Ultimele Articole

Explozie urmată de incendiu într-un apartament de la etajul 1 al unui bloc din Caracal. Patru locuințe afectate, 25 de persoane evacuate

- Advertisement -

UPDATE: Potrivit ISU Olt, din datele preliminare puse la dispoziție de echipa Inspectoratului de Stat în Construcții, structura de rezistență a blocului nu a fost afectată. Acumularea de gaz s-a produs, cel mai probabil, de la un aragaz. Proprietara apartamentului, în vârstă de 57 de ani, prezenta arsuri de gradul I și II, la nivelul feței și mâinilor. Pacienta a fost transferată de un echipaj SAJ la Spitalul Județean de Urgență Slatina. În jurul orei 19:30, locatarii evacuați s-au putut întoarce în locuințe. Alimentarea cu gaze era sistată și la ora menționată pe scara afectată de explozie.

Articol inițial: Echipaje din cadrul Detașamentului Caracal și Detașamentului Slatina, cu o autospecială de stingere, o autospecială pentru intervenție la înălțime, o autospecială pentru intervenție CBRN (chimică, biologică, radiologică, nucleară), o autospecială pentru primă intervenție și un microbuz de intervenție au acționat în seara zilei de sâmbătă, 28 martie, după ora 18:00, la o explozie care nu a fost urmată de incendiu, produsă într-un apartament situat la etajul 1 al unui bloc de locuințe de pe strada Aleea Dragoș Vodă, din municipiul Caracal. Proprietara a suferit arsuri, necesitând transportul la spital, în vederea acordării de investigații medicale amănunțite, iar 25 de persoane au fost evacuate. Patru locuințe ar fi afectate, din primele informații obținute de la salvatorii aflați în zona intervenției.

Maiorul Alin Băsășteanu, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Olt, a declarat că la fața locului acționează și două echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean.

„Până în acest moment, din imobilul cu regim de înălțime parter plus 4 etaje, au fost evacuate 25 de persoane. Proprietara apartamentului în care s-a produs explozia prezintă arsuri pe aproximativ 10% din suprafața corporală și a fost transportată la Spitalul Caracal. Din evaluarea preliminară sunt afectate patru locuințe”, a spus reprezentantul ISU Olt.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți