Autoritățile vin cu o serie de sfaturi în contextul valului de căldură anunțat pentru aceste zile.
”Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25 – 26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. (…) Fiți precauți și luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea”, se arată joi pe pagina de Facebook a IGSU.
Joi, între orele 12:00 și 21:00, cea mai mare parte a țării se află sub avertizare meteorologică de Cod galben.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai ridicate valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă.
Vineri, tot între orele 12:00 și 21:00, valul de căldură se va extinde în toate regiunile din țară. O mare parte a țării se va afla sub Cod galben, cu maxime de 30 – 34 de grade și disconfort termic accentuat.
În același interval, va fi în vigoare și o avertizare de Cod portocaliu. În județele vizate, temperaturile vor ajunge la 33 – 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest.
Autoritățile vin cu recomandări:
* consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu simțiți sete;
* evitați deplasările și expunerea directă la soare în orele cele mai călduroase ale zilei;
* purtați haine lejere, deschise la culoare;
* rămâneți, pe cât posibil, în spații răcoroase sau umbrite;
* evitați efortul fizic intens în aer liber;
* verificați starea copiilor, vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile din familie sau vecinătate;
* nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singure în autoturism, nici măcar pentru câteva minute, deoarece temperatura din interior poate crește rapid la valori periculoase, chiar și cu geamul întredeschis.
Sursa foto: IGSU/Facebook
