Peste 980 de dosare din programul Start-Up Nation au fost deblocate, cele mai multe vor primi finanțarea luni, iar restul în următoarele 2 – 3 zile, a anunțat, miercuri, ministrul Economiei și Digitalizării, Radu Miruță, pe pagina sa de Facebook.
‘Vin către voi cu o veste bună, chiar după prima zi de muncă la minister. 982 de dosare din programul Start-Up Nation au fost deblocate și își vor primi banii. La 737 dintre ele, luni vor ajunge banii. Restul peste 2-3 zile, în funcție de când își încarcă în sistem hârtiile care au expirat între timp. Dar, de fapt, nu vorbim despre dosare. Vorbim despre oameni – oameni care muncesc în România, care pun idei și energie în mișcare, care cred că merită să construiești aici, nu în altă parte. Oameni care au făcut un proiect care a fost aprobat, și-au făcut plan de business, dar statul nu le-a mai virat banii’, a notat Miruță.
El a admis că acest lucru ‘e un pas mic, dar e în direcția corectă’.
‘Și mai știu că fiecare zi de întârziere a însemnat stres, rate, comisioane și multă incertitudine pentru antreprenori care au luat credite-punte ca să-și pună pe picioare afacerea, în timp ce așteptau banii promiși de stat. Am un respect profund pentru antreprenorii români care aleg să meargă înainte, în ciuda piedicilor. Nu le pot promite miracole peste noapte, dar pot garanta că voi fi un partener onest, deschis și că voi face tot ce ține de mine pentru ca lucrurile să se miște mai repede și mai bine. Suntem abia la început, dar începutul contează’, adăugat ministrul.
Sursă foto: financialintelligence.ro