5.5 C
Slatina
luni,9 martie,2026

Ultimele Articole

Alexandru Rogobete: De Ziua Femeii, am ales să fiu acolo unde viața începe

- Advertisement -

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a mers duminică la Spitalul Universitar de Urgență București, unde a oferit flori angajatelor aflate de gardă, în semn de respect și apreciere, cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii.

‘Astăzi, de Ziua Internațională a Femeii, am ales să nu transmit doar un mesaj de la distanță. Am vrut să fiu acolo unde viața începe și unde grija pentru oameni este reală, în fiecare minut. Am mers la Spitalul Universitar de Urgență București, la maternitate și neonatologie – locul în care se naște viața, unde speranța, emoția și responsabilitatea se întâlnesc în fiecare zi. Am oferit o floare, în semn de respect și apreciere, atât pacientelor internate, cât și doamnelor din personalul medical care erau astăzi de gardă și aveau grijă de ele’, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.

Potrivit sursei citate, ministrul a dorit să transmită un mesaj pentru întregul sistem de sănătate, subliniind că empatia, respectul și umanitatea sunt la fel de importante ca orice protocol medical sau ordin de ministru.

‘Știu foarte bine că o floare nu face primăvară. Știu că sistemul de sănătate nu este perfect și că mai sunt multe lucruri de făcut. Dar cred cu tărie că, prin gesturi de respect, investiții serioase, bună credință și reforme asumate, putem consolida sistemul de sănătate din România, pas cu pas’, a spus ministrul.

Acesta a arătat că activitatea sa este ghidată de două principii: respectul pentru personalul medical, care este alături de pacienți în cele mai dificile momente, și empatia față de pacient, care nu trebuie să simtă că deranjează atunci când ajunge într-un spital.

‘Astăzi am vrut să transmit exact acest lucru: umanitatea contează’, a mai scris Rogobete.

Surs fotografiilor: Alexandru Rogobete/Facebook  

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți