Camera Deputaților își deschide porțile duminică, 1 iunie, cu ocazia Zilei Copilului.
Instituția va putea fi vizitată, între orele 10:00 și 17:00, în regim de gratuitate, de copii și însoțitorii acestora, accesul fiind permis pe la intrarea dinspre bulevardul ”Națiunile Unite”, potrivit unui comunicat al Camerei Deputaților transmis miercuri.
Vizitatorii vor avea posibilitatea să vadă mai multe săli în care se desfășoară activitatea parlamentară: ”I.I.C. Brătianu”, ”Take Ionescu”, ”Unirii”, ”Mihai Viteazul”, precum și sala de plen, Cabinetul președintelui Camerei Deputaților, Galeria de onoare și Galeria presei, sala de expoziții ”Constantin Brâncuși”.
Copiii vor putea participa la activități distractive și educative: spectacole de teatru și de magie oferite de Teatrul ‘Ambasadorii’ și Opera Comică pentru Copii, întâlniri cu personaje fantastice îndrăgite de cei mici, animatori pe picioroange, pictură pe față și cursuri de origami organizate de UNICEF și World Vision.
Cei mici mai au la dispoziție tobogane gonflabile, vor vedea experimente susținute de studenții Facultății de Chimie din cadrul Universității Naționale de Știință și Tehnologie Politehnica București, pot participa la jocuri cu premii, fiind pregătită și o cabină foto, precum și la activități organizate de Agenția Națională Anti-Doping.
Va fi și un concert susținut de fanfara militară – Brigada 30 Gardă ”Mihai Viteazul”.
Un stand va fi organizat pentru micii microbiști, unde aceștia vor putea concura și se vor putea bucura de prezența surpriză a unor celebrități din lumea sportului, de expunerea Cupei Campionilor Europeni din 1986 și a altor materiale promoționale. Vor fi și spații amenajate de federații și cluburi sportive pentru handbal, judo, arte marțiale, șah, scrimă, tir cu arcul, rugby, tenis de masă și, de asemenea, o prezentare de mașini.
Două elicoptere vor fi expuse în curtea Parlamentului, precum și drone, simulatoare de zbor și căști VR. Copiii se vor putea deplasa prin ”Orășelul circulației rutiere”, amenajat de Asociația ”Educație pentru Democrație”, cu sprijinul companiei Vesta Investment, și vor putea participa la un atelier organizat de Asociația Adfaber referitor la siguranța în mediul online pentru copii.
Cei mici și însoțitorii acestora se vor bucura și de preparatele și surprizele dulci în zona de food court amenajată de CreArt, în spațiul dinspre Parcul Izvor.
Prima ediție a evenimentului ”Porți deschise pentru copii” a avut loc în 2007.
”Este un demers prin care Camera Deputaților le oferă celor mici o experiență memorabilă, într-un cadru deschis și prietenos. Acțiunea a devenit, deja, o tradiție prin care Camera Deputaților marchează Ziua Internațională a Copilului și oferă vizitatorilor ocazia de a descoperi, cu naturalețea și curiozitatea vârstei, una dintre cele mai importante instituții ale statului”, se arată în comunicat.