Guvernul a aprobat, joi, prin hotărâre, actualizarea cuantumului alocației de masă care poate fi decontat în cadrul programelor de tineret pentru asigurarea unor condiții mai bune în desfășurarea acestora și pentru adaptarea normelor de cheltuieli la realitățile economice actuale.
Astfel, cuantumul alocației de masă pentru participanții la acțiuni de tineret, interne și internaționale, organizate în țară, a fost majorat după cum urmează:
*** participanții la acțiunile interne beneficiază de o alocație zilnică de masă în cuantum de 80 lei/persoană.
** participanții la acțiunile internaționale organizate în țară (congrese, conferințe, schimburi bilaterale și multilaterale, întâlniri oficiale pe problemele tineretului și alte acțiuni similare) beneficiază de o alocație zilnică de masă, stabilită în funcție de organizatorul acțiunii, astfel:
– până la 90 lei – la acțiunile organizate de structurile asociative de tineret;
– până la 100 lei – la acțiunile organizate de direcțiile județene pentru familie și tineret, respectiv a municipiului București;
– până la 120 lei – la acțiunile organizate de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale.
Bugetele aferente proiectelor vor fi construite în așa fel încât să nu conducă la creșterea bugetului general al Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale.