27.7 C
Slatina
vineri,26 iunie,2026

Ultimele Articole

Ziua Drapelului Național, sărbătorită de zeci de oficiali locali și județeni pe platoul din fața Prefecturii Olt

- Advertisement -

Instituția Prefectului – Județul Olt și Garnizoana Slatina au organizat și anul acesta, pe 26 iunie, de Ziua Drapelului Național al României, un ceremonial militar și religios pe platoul din fața instituției Ministerului Afacerilor Interne din teritoriu, unde au fost prezente zeci de autorități locale și județene.

Printre acestea s-au numărat prefectul de Olt Ștefan Nicolae, subprefectul Adrian Mihai, deputatul social democrat Marius Iancu, Ionuț Ivan și Virgil Delureanu, vicepreședinți ai Consiliului Județean Olt, Mario De Mezzo, primar al municipiului Slatina, Mădălina Văle, viceprimar al Slatinei, reprezentanți ai instituțiilor MAI și Ministerului Apărării Naționale din teritoriu, reprezentanți români-americani ai Bazei Militare 99 Deveselu, dar și alți reprezentanți ai instituțiilor deconcentrate județene și membrii câtorva organizații ale unor partide politice.

După intonarea imnului național, reprezentantul Guvernului în teritoriu, dar și edilul De Mezzo, au rostit scurte alocațiuni despre semnificația acestei zile.

„Astăzi celebrăm unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității naționale – Drapelul României, simbol al unității, independenței și demnității poporului român. Tricolorul românesc are rădăcini adânci în istoria noastră. Culorile albastru, galben și roșu au fost prezente de-a lungul timpului în stemele și însemnele istorice ale provinciilor românești, devenind expresia idealului de unitate națională. Un moment de referință îl reprezintă anul 1848, când revoluționarii români au adoptat tricolorul ca simbol al libertății și fraternității, înscriind pe steag deviza ‘Dreptate, Frăție’. Mai târziu, odată cu înfăptuirea Unirii Principatelor Române din 1859, tricolorul a devenit simbolul statului român modern. Sub faldurile acestui drapel au fost purtate luptele pentru independență, a fost realizată Marea Unire din 1918, iar generații de români au contribuit la construirea și apărarea statului național. De asemenea, în decembrie 1989, tricolorul purtat de români în stradă a devenit simbolul dorinței de libertate și democrație, marcând renașterea speranței într-un viitor mai bun.
Drapelul nu este doar un simbol al trecutului. El reprezintă și prezentul și viitorul nostru comun. Ne amintește că avem responsabilitatea de a păstra și consolida valorile pentru care înaintașii noștri au luptat: libertatea, solidaritatea, respectul pentru lege și demnitatea umană. În această zi de sărbătoare, să privim Tricolorul cu respect și recunoștință, conștienți că el poartă în culorile sale memoria sacrificiilor trecutului și speranțele generațiilor viitoare. Să cinstim Drapelul României prin ceea ce facem în fiecare zi pentru comunitățile noastre, pentru județul Olt și pentru România. La mulți ani Drapelului Național al României!”, este mesajul transmis de prefectul județului.

Apoi a urmat slujba de sfințire a drapelului, susținută de preoți slujitori din cadrul Episcopiei Slatinei și Romanaților, care a fost sărutat de oficialitățile prezente, iar apoi arborat pe catargul din fața Instituției Prefectului, pe acordurile imnului de stat al României.

Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare, alcătuită din plutoane de militari, jandarmi și pompieri, pe bulevardul Alexandru Ioan Cuza și prin fața autorităților.

Guvernul provizoriu al Țării Românești stabilea, prin Decretul 1 din 14/26 iunie 1848, drept drapel flamura în culori – albastru, galben, roșu, pe care era înscrisă deviza revoluționară „Libertate, Dreptate, Frăție”. S-au împlinit 178 de ani de atunci, însă Ziua Drapelului Național a fost stabilită ziua de 26 iunie, aceasta fiind proclamată prin Legea 96 din data de 20 mai 1998.

Drapelul tricolor românesc, alături de stemă și imn reprezintă un însemn național important al neamului nostru. El are o tradiție populară și creștină precum și una revoluționară. Reunirea celor trei culori ale drapelului românesc – roșu, galben și albastru – are adânci semnificații istorice, exprimând continuitatea poporului român, legăturile permanente între românii de ambele versante ale Carpaților, idealurile de unitate și independență care au ghidat neamul românesc de-a lungul întregii sale existențe.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți