30.5 C
Slatina
luni,3 august,2026

Ultimele Articole

Sărbătoare mare la Valea Mare. Muzică populară, spectacol de lasere și foc de artificii la cea de-a IX-a ediție a Zilei Comunei

- Advertisement -

Locuitorii comunei Valea Mare sunt invitați la zi de sărbătoare. Sâmbătă, 8 august, începând cu ora 17:00, comunitatea își dă întâlnire pe Stadionul Dârjovul, din apropierea sălii de sport, pentru a celebra cea de-a IX-a ediție a Zilei localității. Primăria și Consiliul Local Valea Mare, sub conducerea edilului Gabriel Dragnea, au pregătit un program extrem de bogat, dedicat tuturor comunităților și categoriilor de vârstă.

Principalul punct de atracție al evenimentului este un spectacol folcloric de excepție, care va aduce pe scenă nume mari ale muzicii populare românești. Cap de afiș sunt îndrăgiții interpreți Olguța Berbec și Remus Novac, alături de Marian Medregoniu, Irina Maria Birou și Sanda Argint. Sărbătoarea va debuta într-o notă locală, primii care vor urca pe scenă fiind membrii Ansamblului Folcloric „Dârjovul” din Valea Mare, cu momente coregrafice speciale pregătite de instructorul Alexandru Rizea.

Pe parcursul după-amiezii și al serii, atmosfera va fi întreținută și de recitalurile artiștilor Vasia Oprea, Alex Enache, Miruna Ioana, Adela Ivănescu, Gabriel Liu și de acordurile de acordeon ale lui Viorel Zidaru. Întregul eveniment va fi prezentat de cunoscuta realizatoare TV Roxana Birică.

Primarul comunei Valea Mare, Gabriel Dragnea, transmite o invitație deschisă tuturor locuitorilor și fiilor satului, subliniind importanța unității și a păstrării tradițiilor: „Petrecem împreună Ziua Comunei noastre! Oricât de greu ne-ar fi, oricâte măsuri dure ne-ar impune, noi, aici, la Valea Mare, facem și investiții, facem și proiecte, ne susținem copiii talentați și petrecem împreună de Ziua localității. Da, o organizăm și în acest an, pentru că este o tradiție, este o zi de sărbătoare și vom petrece împreună, pănă la lăsarea serii. Sâmbătă, 8 august, începând cu ora 17.00, vă aștept pe toți, copii, părinți, bunici și poate chiar străbunici, pe Stadion, să ne bucurăm de artiștii îndrăgiți, să facem o horă și să fim împreună, ca o frumoasă comunitate! Seara se va încheia cu un show de lasere și un superb foc de artificii! Cu toții sunteți așteptați cu drag!”

Pe lângă programul artistic, participanții se vor bucura de cadrul tradițional al unei petreceri câmpenești, de unde nu vor lipsi micii, berea rece, tarabele cu suveniruri și un parc de distracții special conceput pentru cei mici. Evenimentul festiv de la Valea Mare se va încheia târziu în noapte cu un show modern de lasere și un spectaculos foc de artificii.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți