Polițiștiii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt desfășoară și în cursul zilei de luni, 23 martie, o acțiune preventivă pe Drumul Național 6, unul dintre cele mai tranzitate sectoare de drum din județ, unde riscul producerii accidentelor rutiere este ridicat, în special pe fondul nerespectării regimului legal de viteză. Intervențiile au loc în sistem „releu”, pe segmentele de drum aflate în responsabilitatea structurilor rutiere, urmărindu-se reducerea numărului de evenimente rutiere și creșterea gradului de siguranță pentru toți participanții la trafic.
Agentul pricipal Ionuț Mitrică, purtător de cuvânt al IPJ Olt, a declarat că, în cadrul acțiunii, polițiștii folosesc echipamente pentru monitorizarea vitezei de deplasare, precum și aparate destinate testării conducătorilor auto în vederea depistării consumului de alcool sau substanțe psihoactive. Totodată, persoanele oprite în trafic sunt informate cu privire la riscurile generate de comportamentele neconforme și sunt încurajate să adopte o conduită preventivă la volan, activitățile având și un pronunțat caracter educativ.
La activități participă și specialiști ai Registrului Auto Român, care efectuează verificări tehnice ale autovehiculelor aflate în trafic, pentru identificarea eventualelor defecțiuni ce pot influența siguranța rutieră, mai spune reprezentantul Poliției oltene: „Inspectoratul de Poliție Județean Olt reiterează importanța respectării normelor de circulație, subliniind că responsabilitatea în trafic este esențială pentru prevenirea accidentelor și protejarea vieții”.
