Poliția Română împlinește anul acesta 204 de ani de la înființare, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Olt marcând evenimentul miercuri, 25 martie 2026. Aproape 130 de cadre ale instituției Ministerului Afacerilor Interne din teritoriu au fost avansate în gradul profesional următor, în avans sau la termen, sala de ședințe a Consiliului Județean Olt și platoul din fata Instituției Prefectului – Județul Olt, găzduind evenimentele organizate de IPJ, de Ziua Poliției Române.
Alături de comisarul șef Ionuț Ilinca, inspector șef al Poliției Olt, cei doi adjuncți, comisarii șefi Cristian Bădiță și Nicu Dan, au fost prezenți, printre alții, prefectul de Olt Emil Albotă, Ionuț Ivan, vicepreședintele CJ Olt, Mario De Mezzo, primar al municipiului Slatina, dar și șefi sau reprezentanți ai instituțiilor din județ cu care Poliția colaborează.
Evenimentul din sala de ședințe a CJ a debutat cu intonarea imnului național și cu un moment de reculegere în memoria polițiștilor olteni căzuți la datorie, comisarul șef Ștefan Mutu, șeful de Cabinet al IPJ Olt, prezentând Evoluția organizatorică a inspectoratului începând cu anul 1990 și până în prezent. Dacă între anii 1990 și 2002 a fost vorba despre reorganizare, între 2002 și 2010 a fost modernizare, între 2010 și 2020 a fost digitalizare, iar între 2020 și prezent este vorba despre noi provocări. Ulterior, inspectorul șef al Poliției, Ilinca, a dat citire mesajului transmis de chestorul general de poliție Benone Marian Matei, inspectorul general al Poliției Române. De asemenea, comandantul polițiștilor olteni a transmis și mesajul său cu prilejul acestei zile, în cadrul căruia a ținut să mulțumească colegilor săi pentru rezultatele înregistrate în ultimul an, majoritatea fiind pozitive pe aproape toate liniile de muncă. La rândul lor, și alți invitați de la eveniment au transmis mesaje oamenilor legii din județ.
În cadrul ședinței festive, comisarul șef Ionuț Ilinca a dat citire și celor aproximativ 130 de polițiști din județ avansați în grad cu prilejul acestei zile. Opt ofițeri și zece agenți de poliție au fost înaintați în gradul profesional următor, înainte de termen, datorită meritelor deosebite în activitatea lor, iar alți 34 de ofițeri și 77 de agenți au fost avansați după ce au îndeplinit stagiul minim. Apoi, s-au acordat diplome aniversare foștilor comandanți ai Poliției Olt, majoritate ieșiți la pensie, iar acum sunt în rezervă, dar și instituțiilor cu care IPJ colaborează.
Reprezentantul Guvernului României în teritoriu a ținut să-i ofere comandantului IPJ Olt o plachetă aniversară, în timp ce comisarul șef Ionuț Ilinca a ținut să anunțe că de Ziua Poliției Inspectoratul General al Poliției Române a acordat Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Slatina placheta de onoare și o diplomă pentru merite deosebite în activitatea desfășurată, ținând cont de soluționarea unor cazuri importante pentru comunitatea olteană.
În paralel, pe platoul din fața Prefecturii Olt, au fost prezentate trecătorilor, tehnica și dotarea polițiștilor din cadrul Serviciului Rutier, Serviciului pentru Acțiuni Speciale, Serviciului Criminalistic, fiind prezent și echipajul canin cu câinele Uzzi, specializat în depistarea drogurilor.
Trecătorilor le-au fost înmânate materiale informative, iar pentru cei mici polițiștii au pregătit insigne de polițist, dulciuri și baloane personalizate.
















































