Polițiștii locali au fost prezenți, și weekend-ul trecut, în teren, acționând ferm pentru respectarea normelor rutiere și pentru menținerea ordinii și liniștii publice în municipiu. Un caz care a atras atenția oamenilor legii a avut loc în seara zilei de sâmbătă, 2 mai, în jurul orei 21:40, când un grup de minori cu vârste cuprinse între 10 și 16 ani a fost surprins de camerele video în timp ce deteriora ușile unei toalete publice, după care, aceleași persoane, au smuls și distrus doi pomi din incinta Bazei Sportive „Dumitru Dobrescu”, din municipiul Slatina.
Potrivit lui Cristian Rădoi, directorul Poliției Locale Slatina, copiii au fost depistați, legitimați și conduși la sediul Poliției municipiului Slatina, în vederea aplicării măsurilor legale.
„Facem un apel către toți tinerii și cetățenii care frecventează parcurile, bazele sportive și spațiile publice: respectați bunurile orașului, protejați mediul și contribuiți la păstrarea unui climat de ordine și siguranță pentru întreaga comunitate. Poliția Locală Slatina va continua acțiunile în teren, cu toleranță zero față de comportamentele care afectează orașul”, a spus reprezentantul Poliției Locale Slatina.



