Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteo Cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ pe parcursul zilei de luni în zona de munte și în judeţe din Banat, Crişana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei.
Atenționarea a intrat în vigoare la ora 12:00 și va expira la 21:00. În intervalul menționat, la început în zona de munte, apoi în Banat, Crişana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei şi nord-vestul Munteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50 – 70 km/h) şi pe arii restrânse vijelii şi căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1 – 3 cm).
În intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15 – 25 I/mp și pe arii restrânse vor depăși 30-40 l/mp.
Judeţele avertizate sunt: Bihor, Arad, Timiş, Caraş-Severin, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Gorj, Mehedinţi, Dolj, Olt, Vâlcea, Argeş, Dâmbovița (nord), Sibiu, Braşov, Mureş, Harghita, Covasna, Prahova (zona de munte) și Buzău (zona de munte).
