Garda de Mediu Olt a intensificat verificările pe teren în luna iunie, aplicând sancțiuni usturătoare pentru gestionarea defectuoasă a deșeurilor și poluarea aerului. Sprijiniți de tehnologie modernă și de noi prevederi legale, comisarii de mediu au realizat aproape o sută de controale, avertizând că toleranța este zero pentru cei care încalcă normele de mediu.
Luna iunie a fost una extrem de plină pentru cei care veghează la protecția mediului în județul Olt. Cele patru echipe de comisari din cadrul Comisariatului Județean Olt al Gărzii Naționale de Mediu au desfășurat o activitate intensă pe teren, finalizând nu mai puțin de 93 de inspecții. Dintre acestea, majoritatea, adică 81 de acțiuni, au fost controale neplanificate, pornite fie de la sesizările și petițiile cetățenilor, fie din autosesizări sau în colaborare strânsă cu alte autorități locale.

Principalele probleme descoperite de autorități pe teren sunt legate de gestionarea necorespunzătoare și abandonarea deșeurilor în locuri nepermise, lipsa măsurilor pentru limitarea prafului și a noxelor în atmosferă, dar și nerespectarea autorizațiilor de mediu. Din fericire, în această perioadă nu s-au înregistrat accidente ecologice grave, însă neregulile depistate au fost taxate ferm. Comisarii au aplicat 21 de sancțiuni, dintre care 16 amenzi care însumează 536.500 de lei, alături de cinci avertismente și termene stricte pentru remedierea tuturor problemelor descoperite.
Misiunea inspectorilor a fost mult simplificată de tehnologia de ultimă generație, dar și de cadrul legislativ actualizat, care le oferă instrumente clare în fața celor care încalcă legea.
„În activitatea de control, comisarii de mediu au beneficiat de sprijinul imaginilor preluate cu sistemul UAV, mai exact o dronă aflată în dotarea noastră. De asemenea, conform noilor prevederi legale ale Ordonanței de Urgență a Guvernului 46/2025, acțiunile noastre desfășurate în spații publice, precum și în spații private în care se desfășoară activități cu posibil impact asupra mediului sau unde există suspiciuni de deteriorare a mediului pot fi înregistrate cu mijloacele foto-audio-video din dotare, fără consimțământul persoanelor vizate. Toate aceste înregistrări constituie mijloace de probă”, a declarat Gheorghe Neacșa, comisarul șef al Gărzii de Mediu Olt.
Prin aceste acțiuni, autoritățile de mediu din Olt reconfirmă că respectarea legii nu este negociabilă, iar tehnologia modernă devine un aliat de bază pentru un județ mai curat și mai sănătos.
