Calitatea aerului din municipiul Slatina a revenit în atenția prioritară a autorităților, după ce în spațiul public au apărut tot mai multe imagini și reclamații legate de posibile episoade de poluare. Sesizările din mediul online au determinat o reacție promptă a comisarilor din cadrul Comisariatului Județean Olt al Gărzii Naționale de Mediu, care au declanșat o serie de controale inopinate la agenții economici din oraș ce desfășoară activități de topire și turnare a metalelor feroase.
În urma verificărilor riguroase derulate pe teren, inspectorii de mediu au constatat abateri de la Legea 104 din 2011 privind calitatea aerului înconjurător. Pentru neregulile descoperite, comisarii au aplicat trei sancțiuni contravenționale, valoarea totală a amenzilor ridicându-se la 45.000 de lei.
Reprezentanții Gărzii de Mediu Olt atrag atenția că activitatea agenților economici este supravegheată îndeaproape, iar încercările de a profita de adăpostul nopții pentru a ignora normele ecologice nu vor rămâne nepedepsite.
„Protejarea sănătății populației și a mediului reprezintă o prioritate absolută, iar orice activitate desfășurată cu nerespectarea legislației este sancționată în conformitate cu prevederile legale. Atragem atenția operatorilor economici că desfășurarea activității pe timpul nopții nu îi exonerează de răspundere. Acțiunile noastre de control se desfășoară atât ziua, cât și noaptea, iar orice încălcare constatată va fi taxată ferm. Comisariatul Județean Olt va continua controalele, atât cele planificate, cât și cele inopinate, pentru a preveni degradarea calității aerului și va interveni de fiecare dată când există indicii de poluare”, a declarat Gheorghe Neacșa, comisar șef al Comisariatului Județean Olt al Gărzii Naționale de Mediu.
Conducerea Gărzii de Mediu Olt mulțumește locuitorilor din Slatina pentru spiritul civic de care dau dovadă și îi încurajează să semnaleze în continuare orice problemă de mediu: „Pentru a sprijini intervențiile rapide ale comisarilor pe teren, cetățenii sunt îndemnați să transmită sesizări însoțite, pe cât posibil, de fotografii, înregistrări video sau alte informații concrete care pot ajuta la identificarea rapidă a surselor de poluare”.
