Marsul s-a desfasurat sub sloganul in fata drogurilor nu suntem diferiti!, si a fost organizat in cadrul saptamanii de activitati extracurriculare si extrascolare Sa stii mai multe, sa fii mai bun!, in colaborare cu Agentia Nationala Antidrog, Inspectoratul scolar Olt si alte institutii din judet. Actiunea a avut ca punct de plecare Esplanada din fata magazinului Oltul unde reprezentantii Consiliului Judetean al Elevilor au citit Declaratia antidrog a elevilor din judetul Olt, pe care au distribuit-o reprezentantilor institutiilor si autoritatilor publice. La eveniment au participat aproximativ 350 de elevi si cadre didactice din unitati de invatamant din municipiu. Pentru asigurarea unui impact vizual cu rol de sensibilizare a populatiei generale, elevii participanti la mars au purtat tricouri si sepci inscriptionate cu sloganul in fata drogurilor nu suntem diferiti, realizate de Agentia Nationala Antidrog, cu suportul financiar al Consiliului Judetean Olt, mesajul transmis de acestia fiind atat de nondiscriminare si nonetichetare a persoanelor consumatoare de droguri, cat si de constientizare a riscurilor si virulentei de propagare a fenomenului consumului de droguri in randul adolescentilor si tinerilor, a declarat Nicoleta Martinescu, coordonatorul Centrului Antidrog Olt.
