20.9 C
Slatina
luni,22 iunie,2026

Ultimele Articole

Sindicalistii de la ALRO cer demisia Guvernului Ponta

- Advertisement -

Energia produsa din surse regenerabile va duce la moartea industriei metalurgice, feroase si neferoase in maximum 3 luni, acuza sindicalistii de la ALRO. Alaturi de colegi din siderurgie de la Galati si Bucuresti, aproximativ 500 de angajati ai producatorului de aluminiu ALRO au iesit joi in strada, pentru a trage un semnal de alarma asupra situatiei cu care se confrunta. Pusi in fata faptului implinit, acestia solicita prim ministrului Ponta sa ia atitudine sau, in caz contrar, sa isi dea demisia.

Industria metalurgica, feroasa si neferoasa, atat cat a mai ramas in Romania, este pe cale de a se scufunda, fara nicio sansa de salvare. Daca nu se intervine rapid, intreaga industrie metalurgica va avea soarta Oltchim, Mechel, Arpechim, si a combinatelor chimice. Lovitura fatala a fost data industriei metalurgice, in care sunt cei mai mari consumatori de energie, de prevederile legii 220/2008, privind stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din resurse regenerabile de energie, care, daca nu va fi modificata in cel mai scurt timp pentru atingerea echilibrului dintre producator si consumator, va duce la distrugerea totala a industriei metalurgice cu efecte devastatoare din punct de vedere economic si social. Prin Directiva 2009/28/CE, Romania si-a asumat la nivel UE sa atinga un procent de energie regenerabila de 24% pana in 2020. Prin legea interna 220/2008, Romania si-a stabilit sa atinga pana in 2020 un procent de energie regenerabila de 38%, netinand cont in niciun fel de realitatile economice din tara si fara a avea la baza un studiu de impact asupra pretului energiei, si implicit, asupra consumatorilor care platesc energia. Astfel, Romania a devenit un El Dorado al investitiilor in energie regenerabila. Taxele pentru aceasta energie sunt platite de consumatori, fie ei casnici sau industriali, cele mai afectate fiind industriile intensive energetic, a declarat Ion Popa, liderul Sindicatului Liber ALRO.

Consecinte grave asupra populatiei

in opinia sindicalistilor, certificatele verzi aduc o serie de beneficii care nu pot fi trecute cu vederea, mai ales prin prisma faptului ca cei mai afectati vor fi oamenii: cresterea artificiala a costului care afecteaza industria si consumatorii casnici, pierderea a zeci de locuri de munca directe sau indirecte, convulsii sociale majore si cresterea accentuata a somajului, perturbatii majore in reteaua energetica nationala, necesitatea de a dezvolta surse de energie conventionale cu raspuns rapid care sa poata fi utilizate pentru a mentine echilibrul in sistemul energetic national, reducerea semnificativa a incasarilor la bugetul de stat si la cele locale.
Spunem astazi NU certificatelor verzi! Noi spunem nu certificatelor verzi, care duc la saracie, la inchiderea industriei. Am demonstrat noi, sindicatele, ca stim si respectam democratia. De aceea, va rog pe domniile voastre (n.red. guvernantii), care aveti astazi fraiele Romaniei in mana, sa conduceti Romania in interesul celor care v-au dat votul. Solicitam presedintelui Romaniei sa sprijine poporul roman, nu pe Elena Udrea. Solicitam primului ministru demnitate, seriozitate si incredere si apararea acelor locuri de munca, cate mai sunt, pentru ca taxele si impozitele vin de la cei care muncesc, nu de la cei care fac energie verde. Considerati ca este normal ca de pe o zi pe alta sa mai vina inca un bir, si inca un tribut, si dumneavoastra sa nu puteti sa puneti paine pe masa copiilor, sa nu aveti siguranta locurilor de munca? Este un mare fals ca energia verde si certificatele verzi vor crea locuri de munca si vor aduce bani in Romania. Acesti investitori vin sa ia bani din Romania. Solicitam guvernului sa revina cu picioarele pe pamant si sa ia decizii pentru poporul roman, nu impotriva lui, a spus si Constantin Popescu, liderul Sindicatului Aluministul.

- Advertisement -

Ultimele știri

Nu pierdeți