Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Olt desfășoară, zilele acestea, o serie de activități dedicate prevenirii implicării pietonilor în eventuale accidente rutiere produse pe drumurile publice care tranzitează județul.
Agent principal Ionuț Mitrică, purtător de cuvânt al IPJ Olt, a declarat că acțiunile se înscriu în calendarul de activități al Direcției Rutiere și au ca scop principal creșterea gradului de siguranță rutieră pentru toți participanții la trafic.
Polițiștii rutieri din cadrul Serviciului Rutier Olt, și nu numai, vor acționa zilnic, pe principalele artere de circulație, în zonele cu risc ridicat de accidente din județ, urmărind identificarea și sancționarea abaterilor comise atât de pietoni, cât și de conducătorii auto care nu respectă drepturile acestora.
„Activitățile vizează: informarea pietonilor cu privire la regulile de circulație și importanța respectării acestora; acțiuni de prevenire și sancționare a comportamentelor periculoase în trafic; dialog direct cu cetățenii pentru conștientizarea riscurilor la care se expun prin traversări neregulamentare sau alte abateri. Prin aceste demersuri, ne dorim reducerea numărului de accidente și salvarea de vieți. Împreună putem face drumurile mai sigure!”, a transmis reprezentantul Poliției oltene.