În urma activităților specifice desfășurate de polițiști, tânărul Iulian Marius Anuța, în vârstă de 27 de ani, originar din comuna Iancu Jianu, care a evadat de sub escorta polițiștilor Arestului Poliției Dolj a fost depistat pe raza municipiului Craiova, undeva printre crucile din Cimitirul Sineasca de pe strada George Enescu potrivit presei locale, în cursul aceleiași seri de joi, 9 octombrie.
Cel în cauză, care era în procedură de extrădare inițiată de Italia, fiind cercetat pentru comiterea infracțiunii de jaf armat, se afla deja în jurul orei 22:00, în custodia poliţiştilor, în vedere introducerii sale în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.
„Cercetările sunt continuate, urmând a fi dispuse măsuri legale. La finalizarea cercetărilor va fi propusă soluţie prin unitatea de parchet competentă”, a declarat agent șef Mihaela Sadoveanu din cadrul Compartimentului Relații Publice al Poliției doljene.